

Dobra mysz do grania kosztuje około 100 zł, turniejowa zwykle od 500 do 700 zł. Wyjaśniamy, za co naprawdę płacisz, czego używają zawodowcy i co wybrać na każdą kieszeń.
Soleback Team
Dobrą mysz do grania kupisz dziś za około 100 zł. Tyle kosztują popularne przewodowe modele, takie jak Logitech G102 Lightsync czy Razer DeathAdder Essential. Za myszki, których używają zawodowcy w CS2 i Valorancie, zapłacisz zwykle od 500 do 700 zł.
Dobra wiadomość jest taka, że między tymi kwotami nie ma przepaści w celności. Sensor za 100 zł śledzi ruch dłoni bez zarzutu. Droższa mysz daje głównie trzy rzeczy: brak kabla, mniejszą wagę i lepsze wykonanie. Zanim cokolwiek kupisz, ustal, czy którakolwiek z nich jest Ci potrzebna. Najważniejszy parametr w ogóle nie trafia na pudełko: to kształt i to, czy pasuje do Twojej dłoni.
Rynek w Polsce dzieli się dziś na cztery wyraźne półki:
Jeśli grasz rekreacyjnie, rozsądny pułap to 150 zł za mysz przewodową albo około 250 zł za bezprzewodową. Powyżej 500 zł płacisz za ostatnie procenty, które mają znaczenie głównie wtedy, gdy grasz rankingowo kilka godzin dziennie.
Dwie myszki z tym samym sensorem mogą dawać zupełnie inne wyniki, bo jedna leży w dłoni, a druga nie. Kształty dzielą się na dwie rodziny.
Symetryczne, jak Razer Viper czy Logitech G Pro X Superlight, mają oba boki podobne. Pasują do chwytu, w którym palce i nadgarstek wykonują dużo drobnych ruchów. Razer opisuje Vipera V4 Pro wprost jako mysz do chwytu claw i fingertip.
Ergonomiczne, jak Razer DeathAdder V4 Pro, Zowie EC2 albo nowy Logitech G Pro X Superlight 2 DEX, są wyprofilowane pod prawą dłoń. Wypełniają ją lepiej i są wygodniejsze, gdy cała dłoń leży na myszy. Leworęczni gracze właściwie skazani są na kształty symetryczne.
Jeśli możesz, potrzymaj kilka modeli w sklepie stacjonarnym. RTV Euro AGD i Neonet mają wiele popularnych modeli na półkach, a przy części z nich strona pokazuje odbiór w sklepie jeszcze tego samego dnia.
Długość dłoni mierzysz od końca palca środkowego do linii nadgarstka, szerokość w poprzek śródręcza. Według przewodnika Voltcave mała dłoń ma poniżej około 17 cm, średnia od 17 do 20 cm, duża powyżej 20 cm.
Prosta reguła na start: długość myszy to około 60 procent długości dłoni. Przy dłoni 19 cm wychodzi mysz długa na mniej więcej 11,4 cm. Przy chwycie palm trzymaj się tej reguły blisko, przy claw i fingertip możesz zejść niżej.
Producenci coraz częściej robią jeden kształt w kilku rozmiarach. Pulsar zaleca wersję Mini swojej X2 dla dłoni krótszych niż 19 cm, a Zowie sprzedaje serię EC w rozmiarach 1, 2 i 3.
Przy chwycie palm cała dłoń leży na myszy, a ruch wychodzi z nadgarstka i przedramienia. Lepiej sprawdzają się wtedy większe, ergonomiczne myszki.
Przy chwycie claw dłoń opiera się tylko nasadą, a palce są zgięte jak szpony. To najczęstszy chwyt w strzelankach, bo łączy stabilność z szybkimi korektami.
Przy chwycie fingertip mysz dotyka tylko opuszków. Tu liczy się mała waga i krótszy korpus, bo całą robotę wykonują palce.
Nie musisz nazywać swojego chwytu. Wystarczy, że zauważysz, czy nasada dłoni dotyka myszy, czy nie. To mówi więcej niż każda tabela.
Dziesięć lat temu mysz do gier ważyła ponad 100 gramów. Dziś wzorcem dla graczy turniejowych jest przedział od 49 do 63 gramów:
Niższa waga ułatwia szybkie zatrzymanie celownika, ale ma granicę. Pulsar X2 CrazyLight Mini waży około 35 do 37 gramów, a Finalmouse ULX Prophecy 36 g, i mimo to najpopularniejsze myszki zawodowców ważą 54 do 61 gramów. Lżej nie znaczy lepiej, jeśli przez to tracisz kontrolę.
Cięższa mysz nie jest problemem w grach, w których nie liczy się szybkie celowanie: w strategiach, MMO czy grach z dużą liczbą skrótów. Logitech G502 X Plus ma 13 programowalnych elementów sterujących, a Razer Basilisk V3 Pro 35K waży 112 g i ma 11 przycisków. Dla gracza World of Warcraft to atuty, nie wady.
Dziurkowane obudowy, modne kilka lat temu, wypierają dziś pełne, cienkościenne skorupy o podobnej wadze. Otwory zbierały kurz i potrafiły się uginać pod palcami.
Razer reklamuje Vipera V4 Pro czułością 50 000 DPI, Logitech swój sensor HERO 2 czułością 44 000 DPI. Te liczby nie mają praktycznego znaczenia.
Według danych csdb.gg z 820 aktywnych zawodowców CS2 aż 47 procent gra na 400 DPI, a 46 procent na 800 DPI. Razem to 93 procent. Na 3200 DPI gra 1 procent. W Valorancie, według prosettings.net, dominuje 800 DPI (54,8 procent próbki) i 1600 DPI (32,3 procent).
Każdy przyzwoity sensor z ostatnich lat, od PixArt PAW3395 po Razer Focus Pro czy Logitech HERO, śledzi ruch bez błędów w zakresie, którego realnie używasz. SteelSeries w swoim poradniku już lata temu zwracał uwagę, że wysokie CPI samo w sobie nic nie mówi o jakości sensora. Ważniejsze jest, czy sensor nie gubi się przy gwałtownym ruchu (IPS, przyspieszenie), a z tym nie mają kłopotu nawet budżetowe modele uznanych marek.
Polling rate to liczba raportów, które mysz wysyła do komputera w ciągu sekundy. Przy 1000 Hz raport przychodzi co 1 ms, przy 8000 Hz co 0,125 ms. Producenci flagowców chwalą się dziś 8000 Hz.
W praktyce zawodowcy z tego rzadko korzystają. W próbkach około 60 graczy CS2 i Valoranta zebranych przez prosettings.net około 55 procent gra na 1000 Hz, a na 8000 Hz zaledwie 3,3 procent.
Wysoki polling ma swoje koszty. Według TechPowerUp 8000 Hz wymaga sensownego procesora (recenzent wskazywał 6 fizycznych rdzeni), portu USB 3 i monitora 240 do 360 Hz, a na słabszym komputerze responsywność może się nawet pogorszyć. Razer na stronie HyperPolling sam radzi zejść do 4000 albo 2000 Hz, jeśli starsza gra zaczyna się przycinać.
Rozsądny wybór to 1000 Hz na co dzień i 2000 do 4000 Hz, jeśli masz mocny komputer i szybki monitor.
Przekonanie, że mysz bezprzewodowa jest wolniejsza, jest nieaktualne, ale nie dla każdego modelu. igor'sLAB w pomiarach z maja 2025 zmierzył, że Logitech G303 Shroud bez kabla jest wolniejszy tylko o 0,2 ms, a starsza Zowie U2 o 4 ms. Wszystko zależy od konkretnej konstrukcji, nie od samej technologii.
Za brak kabla płacisz więcej. Najtańsza bezprzewodowa mysz gamingowa uznanej marki, Logitech G305, mieści się jeszcze w półce do 150 zł, ale kosztuje wyraźnie więcej niż przewodowy G102. Przewodowa mysz z lekkim, miękkim kablem nadal jest dobrym wyborem, zwłaszcza do 200 zł.
Najbardziej zaskakujące liczby w tej kategorii dotyczą baterii. Przejście z 1000 na 8000 Hz nie skraca czasu pracy o połowę, tylko kilkukrotnie:
Przy 8000 Hz ładujesz więc mysz co dwa, trzy dni grania. Przy 1000 Hz raz na tydzień albo rzadziej. Logitech G305 działa na jednym paluszku AA nawet 250 godzin, według Logitecha, za cenę wyższej wagi: 99 g z baterią.
Klasyczne przełączniki mechaniczne po kilku latach potrafią „podwójnie klikać”: zużyte styki drgają i jedno wciśnięcie rejestruje się jako dwa. Przełączniki optyczne usuwają tę przyczynę, bo kliknięcie wykrywa wiązka światła, a nie stykające się blaszki. Nie są przy tym niezniszczalne, bo zepsuć się może sprężyna albo elektronika.
Niedroga Razer Cobra ma już przełączniki optyczne trzeciej generacji, podobnie jak Pulsar X2V2. Logitech poszedł dalej: G Pro X2 Superstrike nie ma mikroprzełączników wcale, tylko indukcyjny pomiar nacisku z regulowanym punktem aktywacji i haptyczną odpowiedzią. Logitech deklaruje do 30 ms niższe opóźnienie kliknięcia.
Ślizgacze z PTFE to standard. Szklane są szybsze na odpowiedniej podkładce materiałowej, ale głośne na szklanej i bardziej wrażliwe na wilgoć. Wymieniaj zawsze komplet, nie pojedynczy ślizgacz.
Podkładka zmienia odczucia bardziej, niż się wydaje. Jeśli grasz na 400 lub 800 DPI jak większość zawodowców, potrzebujesz dużej powierzchni, a mała podkładka biurowa przestanie wystarczać po pierwszym szerokim ruchu.
Oprogramowanie to kwestia gustu. Zowie EC2-DW działa bez sterowników, a ustawienia zmienia się przyciskami na spodzie. Mimo to Zowie to trzecia marka wśród zawodowców CS2. Razera Vipera V4 Pro skonfigurujesz w przeglądarce, bez instalowania aplikacji.
Na tej półce kupisz wszystko, czego potrzebuje typowy gracz:
Przy G305 i innych popularnych modelach porównaj kolory. Ta sama mysz w innym wykończeniu bywa w tym samym sklepie wyraźnie tańsza, bo sklepy wyprzedają mniej popularne warianty.
Tu zaczynają się myszki lżejsze, z lepszymi przełącznikami, i pierwsze lekkie modele bezprzewodowe:
Naszym zdaniem to najlepsza półka dla większości graczy. Viper V3 HyperSpeed daje bezprzewodową mysz w kształcie turniejowym. Kto woli kabel i niską wagę, dostaje OP1 8K, czyli specyfikację flagowca za ułamek jego ceny.
Ta półka to głównie poprzednie generacje modeli turniejowych, które po premierach następców wyraźnie potaniały:
DeathAdder V3 Pro to dziś jedna z najlepszych okazji na rynku. Jego następca, V4 Pro, jest drugą najpopularniejszą myszą w CS2 i trafił już na wyższą półkę, ale różnica w grze nie jest warta dopłaty dla nikogo poza graczem walczącym o punkty.
To myszki, które zobaczysz na transmisjach z turniejów:
Większość myszek Zowie, w tym seria EC, bywa w polskich sklepach chwilowo niedostępna, więc przy tej marce warto ustawić powiadomienie o dostępności.
Według zestawienia prosettings.net, obejmującego 2436 profili graczy z różnych gier, najpopularniejsza jest mysz Logitech G Pro X Superlight 2 (12 procent), przed Razerem Viper V3 Pro (10,8 procent) i Viperem V4 Pro (10 procent). Dalej są pierwszy Superlight, Logitech Superstrike i DeathAdder V4 Pro.
W samym CS2, według prosettings.net z 947 profilami, Logitech ma 37,7 procent udziału, Razer 31,6 procent, a Zowie 13,3 procent. Superlight 2 używa 17,7 procent zawodowców, DeathAdder V4 Pro 11,2 procent.
Wnioski dla Ciebie są trzy. Zawodowcy grają na niskim DPI i zwykle na 1000 Hz, więc rekordowe parametry nie są im potrzebne. Wybierają myszki od 54 do 61 gramów, nie najlżejsze na rynku. I prawie zawsze grają na modelu, który dobrze leży w ich dłoni, bo zmieniają sprzęt rzadziej, niż sugerują premiery.
Jeśli grasz rankingowo i myślisz o turniejach, mysz z górnej półki ma sens, ale nie dlatego, że celuje lepiej. Daje stałe, przewidywalne zachowanie przez lata, bezprzewodową swobodę bez odczuwalnego opóźnienia i kształt, który zobaczysz w rękach ludzi grających na najwyższym poziomie.
Praktyczna ścieżka wygląda tak. Ustaw 400 lub 800 DPI w CS2, 800 lub 1600 w Valorancie, i dobierz czułość w grze. Graj na 1000 Hz, a 2000 do 4000 Hz sprawdź dopiero przy monitorze 240 Hz lub szybszym. Kup dużą podkładkę. Dopiero potem zastanów się nad zmianą myszy, i wybierz kształt, nie liczby.
Jeśli Superlight 2 albo DeathAdder V4 Pro to dla Ciebie za dużo, poprzednia generacja (DeathAdder V3 Pro, Viper V3 Pro SE) daje praktycznie to samo, mieszcząc się w półce od 350 do 500 zł.
Myszki gamingowe kupisz u kilku partnerów Soleback, z cashbackiem:
Pulsara, Endgame Gear i Zowie EC u partnerów Soleback praktycznie nie ma. Te marki znajdziesz w morele.net i x-kom, które nie są partnerami Soleback.
Stawki ze stron sklepów w Soleback, październik 2026:
W praktyce przy myszy z półki do 150 zł odzyskasz od około złotówki do 3 zł, a przy flagowcu za 600 zł od około 4,50 do 12 zł, zależnie od sklepu. Na każde wydane 100 zł to 0,75 zł w Neonet i MediaMarkt, 1 do 1,10 zł w RTV Euro AGD i Oleole oraz 2 zł na Empiku.
Widełki w Euro i Oleole wynikają z tego, że mysz może trafić do kategorii Gaming albo Akcesoria. Najwyższą stawkę ma Empik, ale tam większość myszek sprzedają firmy zewnętrzne, więc przed zakupem sprawdź na stronie Empiku w Soleback, czy cashback obejmuje ofertę danego sprzedawcy.
Cashback nalicza się, gdy aktywujesz go w Soleback przed zakupem i kupujesz w tej samej przeglądarce, a nie w aplikacji sklepu. Blokery reklam i ochrona przed śledzeniem mogą przerwać przekierowanie. Zwrot myszy anuluje cashback. Na zatwierdzenie czekasz zwykle od 60 do 90 dni, w Sferis do 120 dni. Najwygodniej pilnuje tego rozszerzenie Soleback do przeglądarki.
Nowe konto daje też bonus powitalny do 70 zł, wypłacany etapami: pierwsze 10 zł po uzbieraniu 20 zł cashbacku w ciągu 45 dni. Sama mysz go nie odblokuje, ale razem z większymi zakupami elektroniki już tak.
Kody rabatowe możesz łączyć z cashbackiem, ale liczy się to, skąd pochodzi kod. Bezpiecznie używasz dwóch rodzajów kodów: tych z zakładki promocje w Soleback i tych, które sklep publikuje na swojej oficjalnej stronie, na przykład przy karcie produktu albo w banerze promocji.
Uważaj na kody z zewnętrznych serwisów z kuponami i agregatorów. Przez nie cashback może nie zostać naliczony, bo zakup zostaje przypisany innemu serwisowi. Sklepy z elektroniką regularnie publikują własne kody na myszki konkretnych marek, zwykle ważne przez kilka dni lub tygodni, więc zanim zaczniesz szukać kodu gdzie indziej, sprawdź stronę sklepu i zakładkę promocji w Soleback.
Niezależnie od półki ustaw 1000 Hz, niskie DPI i kup porządną podkładkę. To poprawi Twoją grę bardziej niż dopłata 300 zł do flagowca.
Oszczędzaj na kolejnych zakupach
Przeglądaj nasze sklepy partnerskie, łap okazje z cashbackiem i kody rabatowe
Soleback Team
Autor



